حضور مردان بزرگ و رهبران جامعه در موقعیت های بحرانی همواره موجب تأثیرات مثبت و برکاتی گردیده که منجر به عبور از بحران در چنین شرائطی شده است.
برای آشنایی بیشتر با نقش رهبری بنیانگذار انقلاب شکوهمند اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در اتفاقات انقلاب، جنگ تحمیلی و نقش قشر روحانیت در دفاع مقدس با آیت ا.. وحیدی گلپایگانی نماینده ولی فقیه در جنوبشرق تهران به گفتگو نشستیم.
ایشان در این گفتگو به نکات جالبی پیرامون نقش رهبری در عبور از شرائط بحرانی و همینطور تأثیر روحانیت در بهبود وضعیت جامعه اشاره نمودند.
خاطرات تلخی که پاک نمیشود.
وقتی خاطرات جالب آن روزها را مرور میکنم بیشتر به توطئه های کشورهای اطراف در آن زمان پی می برم. درست زمانی که ما توانسته بودیم تقریباً تمام مشکلات داخلی را سر و سامان بدهیم فشارهای خارجی قدرت گرفت و جنگ به مردم و دولت تحمیل شد، جنگی که بسیار بدتر از درگیری های داخلی بود چون در این جنگ نه تنها منافقین زخم خورده همکاری تنگاتنگی با صدام داشتند بلکه کشورهای غربی هم با تمام توان از جنگ علیه ایران حمایت میکردند.در مرزهای کشور هم نیروهای منافق مثل کومله ها در کردستان قیام تجزیه طلبی کرده بودند و در خوزستان هم اوضاع خوب نبود و در کل جسته و گریخته درگیری ها شکل می گرفت و در مدت کوتاهی اوضاع را بدتر میکرد.
بی شک در همه موفقیت های ایران چه در زمان انقلاب و چه در پیروزی های زمان جنگ، رهبری ایران و هدایت گری امام(ره) نقش بی بدیلی داشت.من معتقدم رمز موفقیت امام(ره) در این سه مورد خلاصه میشود: اول اینکه قدرت توکل در امام(ره) بی نظیر بود.دوم رابطه قدسی و روحانی داشتند و سوم قاطعیت ایشان مثال زدنی بود.
امام(ره) قاطعانه معتقد بودند که همه موفقیت ها کار خداست و در همین زمینه همیشه به رزمندگان می گفتند که همه فتوحات و پیروزی ها به خواست خداوند است.
باید پذیرفت که نقش اقشار مختلف مردم در پیروزی و مقاومت هشت ساله بی نظیر بود.در کنار همه اقشار جامعه، روحانیت همیشه در صحنه حضور داشت؛ چه از روزهای شروع جنگ و چه روزهای بعد از جنگ روحانیت نقش چشمگیری در صحنه مبارزه داشت. از نقش تدارکاتی جنگی پشت جبهه شهرها و روستاها گرفته تا سازمان دهی نیروها در مساجد. اگر بخواهم بدون تعصب در مورد نقش حقیقی روحانیت در زمان جنگ تحمیلی صحبت کنم باید بگویم حقیقتاً روحانیون جزو اقشاری بودند که با تقویت بنیه دفاعی و روحیه جادی که به نیروهای رزمنده میدادند در صف اول جبهه نبرد قرار داشتند. ائمه جمعه، شهدای حراب نظام و بزرگان این عرصه همه از جمله کسانی بودند که حضورشان در جبهه های نبرد باعث روحیه دادن به سایر نیروها میشد.
باید تأکید کنم که بهترین و مهمترین نقش ما در زمان جنگ به حضور یک رهبری روحانی و تأثیرگذار وابسته بود. امام(ره) حتی در زمان سخنرانی هایشان هم آنقدر با قاطعیت و خلوص صحبت می کردند که صدای گریه رزمنده ها از هرجای حسینیه به گوش می رسید. امام(ره) با آینده نگری که داشت تمام برنامه های جنگ را اعم از حمله ها و دفاع ها از سوی دو جبهه کاملاً زیر نظر داشتند؛ در مورد برنامه های بعدی اولین و مهمترین طرح را میداد و در واقع تنها کسی بود که با یک سخنرانی گیرا می توانست از نیروهای پراکنده مردمی ید واحد نیروهای رزمنده را شکل بدهد.

در زمان جنگ مادیات کنار رفته بود و جای آن را معنویت گرفته بود. اگر در آن روزهای سخت کسی حتی یک لیتر نفت نصیبش میشد ترجیح میداد در استفاده از این نفت اندک بقیه را هم سهیم کند و اصلاً برایش قیمت و نایاب بودن نفت مهم نبود. مردم انگار در روزهای جنگ خودشان و خانواده شان را نادیده گرفته بودند و تمام همّ و غمشان این شده بود که بقیه راحت زندگی کنند.

از خودگذشتگی مردم در زمان جنگ و معنویت بالای آنها نایاب ترین نمونه های سبک زندگی بود که ما در هشت سال دفاع مقدس با تمام وجود احساس کردیم و با این سبک زندگی کردیم.

وقتی مرور میکنم نوع رفتارهای مردم آن زمان را می بینم خدا را هدف همه رفتارها و کردارهایشان قرار داده بودند و چن همه تلاششان را می کردند که خداجو بمانند دل به دل امام داده بودند و گوش به فرمان او بودند.

وقتی که مردم گوش به فرمان رهبر شدند در نهایت هر چیزی که میخواستند از امام(ره) گرفتند و زندگی و جنگشان پیروز شد که خودشان می خواستند؛ در واقع رمز پیروزی اطاعت از امام(ره) بود اما متأسفانه چند سال بعد از جنگ با حمله ها و توطئه هایی که کشورهای غربی علیه ما داشتند سبک و ساق زندگی ما رنگ و بوی خدایی اش را از دست داد و بعضی از مردم بیشتر از آنکه خدایی فکر کنند دنیاگرا شدند.

اما تغییر سبک غلط زندگی مردم کار یک نفر و دو نفر نیست بلکه باید یک بسیج عمومی شکل بگیرد تا مردم بتوانند صحیح و غلط زندگی شان را بشناسند و بتوانند به آن جهت دهند. در خط مقدم این بسیج عمومی و فرهنگی باید دولت هم وارد عمل شود تا این فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی به سطوح پایین و بین مردم برسد

نویسنده

moein170

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *