تولّد
آیت الله محمّد تقی وحیدی گلپایگانی در سال ۱۳۱۳ در یکی از محلّات شهرستان گلپایگان متولّد شدند. جدّ ایشان آیت الله حاج شیخ محمّد حسن وحیدی و پدرشان مرحوم حجّت الإسلام و المسلمین شیخ محمّد حسین وحیدی هر دو از روحانیّون گلپایگان بوده اند.
تحصیلات
ایشان برخی از دروس همچون صرف ، نحو و منطق را نزد جدّشان مرحوم شیخ محمّد حسن وحیدی آموخته و پس از آن به آموختن کتب بالاتری چون سیوطی و معالم الأصول پرداختند.
ورود به شهر مقدّس قم
آیت الله محمّد تقی وحیدی گلپایگانی در سنّ ۱۸ سالگی جهت ادامه تحصیل به شهر قم عزیمت نمودند. ابتدا در مدرسه رضویّه و مدرسه ملّا صادق و مدّتی نیز در مدرسه دارالشّفاء به تحصیلات حوزوی پرداخته و سپس حدود ۷ سال نیز در مدرسه فیضیّه مشغول به تحصیل شدند.
اساتید
مباحث قضائی دروس خارج فقه را نزد مرحوم آیت الله العظمی بروجردی گذرانده و پس از رحلت ایشان درس خارج فقه را نزد مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی ادامه دادند . درس اصول را نزد حضرت امام خمینی (ره) و بزرگانی چون آیت الله محقّق داماد فلسفه را نزد استاد شهید آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی ادبیّات را نزد آیت الله شیخ مصطفی اعتمادی دروس سطح را نزد آیت الله ستوده تفسیر قرآن را نزد ادیب و مفسّر بزرگ مرحم آیت الله حاج میرزا ابوالفضل قمی گذراندند .
ایشان همچنین از محضر بزرگان دیگری چون آیت الله فاضل لنکرانی ، آیت الله مشکینی و آیت الله حاج شیخ جلال گلپایگانی بهره ها برده اند
تبلیغ
آیت الله محمّد تقی وحیدی گلپایگانی به مدّت ۴ سال به آبادان رفتند و در آنجا همراه با بزرگانی چون آیت الله شیخ جعفر سبحانی ، شهید دکتر مفتّح و شیخ قاسم تهرانی مشغول به تبلیغ شدند. عزیمت به تهران ایشان در سال ۱۳۴۴ از سوی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سیّد محمّدرضا گلپایگانی به تهران اعزام و مشغول به فعّالیت شدند.
مسئولیّت ها
۱) با دستور حضرت امام (ره) به مدّت ۶ سال فرمانده کمیته های انقلاب اسلامی در منطقه جنوب شرق تهران
۲) به مدّت ۷ سال مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد در منطقه جنوب تهران
۳) نماینده مقام معظّم رهبری در جنوب شرق تهران از سال ۱۳۶۸ تا هم اکنون ( مدّت ۲۴ سال )
خدمات
ایشان علاوه بر فعّالیت های سیاسی در حیطه مسائل فرهنگی و نیز انجام امور عامّ المنفعه نیز فعّالیت هایی داشته اند که از آن جمله میتوان به تأسیس بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی شهدای گمنام ، تأسیس یک کتابخانه مجهّز با متراژ ۴۰۰ متر مربّع در جنوب تهران (در مسجد أنصارالحجّة – عج -) ، و نیز تأسیس صندوق قرض الحسنه غدیر در جنوب تهران اشاره کرد.

واحد فرهنگی مسجد أنصارالحجّة (عج)